Prepis auta z okresu do okresu 2018 | Návod, poplatky, tlačivá

Kúpili ste nové auto z iného okresu a chystáte sa ho prihlásiť do evidencie? Hľadáte návod ako na to? Ste na správnom mieste!

V nasledujúcich odstavcoch je rozpísaný podrobný návod ako prihlásiť auto z iného okresu, ako môžete ušetriť na správnych poplatkoch pri prihlasovaní vozidla až 70€ a ako si vypočítať najvýhodnejšiu ponuku povinného zmluvného poistenia, v ktorom sú už započítané všetky dostupné zľavy.

Podrobný návod na prihlásenia vozidla z iného okresu

Vozidlo prihlasuje nový majiteľ na dopravnom inšpektoráte podľa miesta svojho trvalého bydliska. Na dopravnom inšpektoráte si môžete rezervovať termín cez internet (pre rezerváciu nemusíte vlastniť elektronický občiansky preukaz s čipom).

Pri prihlasovaní vozidla z iného okresu je nutná obhliadka vozidla. Ak na dopravnom inšpektoráte nechcete zbytočne čakať, tak si ešte pred návštevou dopravného inšpektorátu zistite, kedy sú vykonávané obhliadky vozidiel. Na obhliadku vozidla nie je možná rezervácia termínu.

Pred samostatným prihlásením vozidla, musíte mať uzatvorené povinné zmluvné poisteniePorovnajte si ceny PZP z 11 poisťovní naraz a vyberte si sami tú najlepšiu ponukuV cenách poistenia sú už započítané všetky dostupné zľavy, doklady vám prídu najskôr na e-mailovú adresu, neskôr aj poštou. Pri prihlasovaní vozidla Vám stačí vedieť číslo poistnej zmluvy, ktoré nájdete v emaile. KLIKNITE TU pre viac informácií.

Na dopravnom inšpektoráte si pomocou vyvolávacieho kiosku vytlačíte poradové číslo. Ak ste si rezervovali termín cez internet, do vyvolávacieho kiosku zadáte PIN kód, ktorý ste dostali po úspešnom rezervovaní termínu. Kiosk vám vytlačí lístok s poradovým číslom, potom vyčkáte na vyvolanie: vaše poradové číslo sa zobrazí na informačnom paneli.

Ďalším krokom je vyplnenie dokumentu žiadosť o zapísanie vozidla do evidencie. Žiadosť dostanete na dopravnom inšpektoráte alebo si ju môžete vytlačiť. Žiadosť musí byť vytlačená v obojstrannom formáte A3.

Po vyplnení žiadosti o zapísanie vozidla do evidencie sa dostavíte na obhliadku vozidla, kde sa kontroluje zhoda VIN čísla na vozidle a v “papieroch”. Po obhliadke vozidla dáte dole pôvodné tabuľky s evidenčným číslom vozidla (ŠPZ), ktoré následne odovzdáte (rozstrihnete) na dopravnom inšpektoráte.

Následne sa dostavíte k “okienku”, po odovzdaní žiadosti o zapísanie vozidla do evidencie, pôvodných tabuliek s evidenčným číslom vozidla (ŠPZ) a všetkých potrebných dokumentov vám bude vypočítaný správny poplatok – dostanete PIN, podľa ktorého kiosk pozná sumu, ktorú máte zaplatiť. PIN zadáte do kiosku, po zaplatení správneho poplatku dostanete doklad o zaplatení, ktorý následne odovzdáte. Pri platbe správneho poplatku cez internet môžete ušetriť až 70€. Viac informácií o zľave pri platbe cez internet a o výpočte správneho poplatku.

Ak prebehlo všetko v poriadku dostanete nové osvedčenie o evidencii časť II (veľký technický preukaz) a nové tabuľky s evidenčným číslom vozidla (ŠPZ). Osvedčenie o evidencii časť I (malý technický preukaz) Vám do 30 dní bezplatne prinesie kuriér. Urýchlené vydanie čipovej karty osvedčenia o evidencii časť I do dvoch pracovných dní je spoplatnené sumou vo výške 30 €.

Pridelenie evidenčného čísla a vydanie tabuľky s evidenčným číslom vytvoreným na základe požiadavky držiteľa vozidla pri zápise vozidla do evidencie je spoplatnené sumou 331€ (za vydanie 2ks TEČ).

Tip: Hľadáte výhodné havarijné poistenie pre Vaše nové auto? Porovnať si ceny z 8 poisťovní naraz a vyberte si sami tú najlepšiu ponuku. Pre viac informácií kliknite TU.

Zoznam poplatkov:

 • Správny poplatok podľa výkonu vozidla a dátumu prvej evidencie (platný od 1.2.2017).
 • 33 € za štandardné 2 ks plechových TEČ, vozidlá iba s jednou TEČ 1 x 16,50 €; pri presťahovaní pôvodného držiteľa sa správny poplatok za prevod držby neplatí; platí sa len poplatok 33 € za 2 ks TEČ alebo 16,50 za 1 ks TEČ.
 • Pri urýchlenom vydaní čipovej karty, to znamená do dvoch pracovných dní, budete musieť zaplatiť poplatok vo výške 30€.
 • Pridelenie evidenčného čísla a vydanie tabuľky s evidenčným číslom vytvoreným na základe požiadavky držiteľa vozidla pri zápise vozidla do evidencie je spoplatnené sumou 331€.

Tip: Zľava na technickú a emisnú kontrolu a veľa ďalších zliav ako napríklad kompletné prezutie pneumatíkvýmena olejakompletné čistenie interiéru a omnoho viac. Pre viac informácií kliknite SEM.

Pre prihlásenie vozidla z iného okresu je nutné predložiť:

 • Vyplnenú žiadosť o zapísanie vozidla do evidencie.
 • Osvedčenie o evidencii časť II so zápisom odhlásenia (alebo pôvodne vydané osvedčenie o evidencii alebo technický preukaz vozidla so zápisom odhlásenia a osvedčenie o evidencii vozidla).
 • Pôvodné tabuľky s evidenčným číslom.
 • Potvrdenie o poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla. Na tejto stránke si môžete porovnať ceny povinného zmluvného poistenia z 11 poisťovní naraz.
 • Platný doklad totožnosti. 
 • V prípade, ak je držiteľom vozidla podnikateľ, originál výpisu z obchodného registra alebo živnostenský list.
 • Splnomocnenie, ak je držiteľ alebo vlastník vozidla zastupovaný, s úradne overeným podpisom splnomocniteľa. Splnomocnenie si môžete stiahnuť splnomocnenie na tomto odkaze.
 • Ak vozidlo nebolo prihlásené ani do 30 dní, aj odborný posudok o kontrole originality vozidla nie starší ako 15 dní, s výsledkom “spôsobilé” (v takom prípade nie je potrebné umožniť porovnanie údajov uvádzaných v dokladoch s údajmi priamo na vozidle).

Odhlasovanie vozidla

Pri odhlasovaní sa odovzdáva čipová karta osvedčenie o evidencií časť I (v prípade, že bola vydaná). Pôvodný majiteľ odhlási vozidlo na dopravnom inšpektoráte podľa miesta svojho trvalého bydliska. Pri odhlasovaní vozidla nie je potrebná obhliadka vozidla. Tabuľky s evidenčným číslom vozidla sa odovzdávajú až pri prihlasovaní vozidla.

Zmena: od 1. januára 2016 je nutné aby boli v procese odhlasovania vozidla prítomný ako aj pôvodný držiteľ, tak aj nový držiteľ vozidla.

Ak kupujúci vozidla (nový držiteľ) nebude prítomný pri odhlasovaní vozidla, musíte doložiť jeden z nasledujúcich úradne overených dokumentov:

 1. Splnomocnenie, ktoré musí byť úradne overené a musí obsahovať podpis splnomocniteľa, ktorý splnomocňuje predávajúceho k odhláseniu vozidla. Dokument na splnomocnenie si môžete stiahnuť na tomto odkaze.
 2. Úradne overený doklad o nadobudnutí vlastníckeho práva k vozidlu (faktúra, kúpno-predajná zmluva alebo darovacia zmluva).

Nový držiteľ vozidla je povinný prihlásiť vozidlo a umožniť údajové porovnanie dokladov s údajmi na vozidle do 30 dní od dňa odhlásenia vozidla, ktoré vykonal pôvodný majiteľ. Toto porovnanie údajov je možné vykonať na ktoromkoľvek pracovisku evidencie vozidiel v rámci SR. Otváracie hodiny pracoviska nájdete po zadaní mesta (obce) do vyhľadávania na tejto stránke.

Súvisiace články:

Prepis auta z okresu do okresu

zdroj: minv.sk

Prepis auta z okresu do okresu 2018 | Návod, poplatky, tlačivá
4.9 (97%) 20 hlasov

32 komentárov na článok “Prepis auta z okresu do okresu 2018 | Návod, poplatky, tlačivá

 • 3. novembra 2016 o 6:30
  Permalink

  dobry den…chcem sa opytat ci je mozne jazdit na aute ked ho majitel v inom okrese odhlasi a doklady potrebne na prihlasenie posiela postou…je mozne jazdit na aute kym mi to pride postou?? neexistuje nejaky doklad otom alebo nieco?? auto potrebujem pouzivat kazdy den a takto to bude trvat zhruba dva. tyzdne…a bez auta nemozem byt….dakujem za odpoved…

  Odpovedať
 • 28. júla 2017 o 8:16
  Permalink

  Dobrý deň, musíte mať platné doklady o vozidle, ak chcete na ňom jazdiť. Kópie dokladov vám nestačia.

  Odpovedať
  • 29. septembra 2017 o 20:05
   Permalink

   Dobrý deň,aký zákon o Tom hovorí?dnes nám policajt povedal že na fotokópiu jazdiť nemôžme.

   Odpovedať
   • 30. septembra 2017 o 11:30
    Permalink

    Dobrý deň,
    ďakujem za upozornenie, máte samozrejme pravdu.

    Odpovedať
 • 22. augusta 2017 o 17:04
  Permalink

  Ako vipisa5 žiados5 pri odhlaseni vozidla s okresu poprad do lučenca

  Odpovedať
  • 1. júna 2018 o 14:08
   Permalink

   Idealne modrym perom, ale moze byt aj cierne. Ceruzka sa neodporuca.

   Odpovedať
 • 18. septembra 2017 o 16:53
  Permalink

  Dobry den co ak si novi majitel neprihlasi auto na seba ale auto us bolo odhlasene nanho

  Odpovedať
 • 22. septembra 2017 o 13:03
  Permalink

  Dobrý deň, chcem sa informovať. Idem kupiť jazdene auto z ineho okresu. Je to možné urobiť tak, že stary majitel napise splnomocnenie, aby som auto mohla odhlásiť ja vo svojom okrese a rovno ho aj prihlásiť? Tým padom stary majitel nema žiadne ine povinnosti.. Dakujem

  Odpovedať
 • 22. septembra 2017 o 18:45
  Permalink

  Dobry den chcem sa spytat ci neviete nahv pri prepise auta na obhliatke vypisuju aj km diky za radu

  Odpovedať
 • 15. októbra 2017 o 14:51
  Permalink

  Dobrý deň. Zdedil som auto po otcovi. Je to prepis z okresu MT do DS. Ako mám postupovať ? Rovno prihlásiť do DS alebo treba ho odhlásiť najprv v MT ? Neviem sa dopátrať ako postupovať. Ďakujem za radu.

  Odpovedať
 • 19. októbra 2017 o 10:04
  Permalink

  Chcem sa opytat ked ide o prepis v danom okresu TEC ostava a ked su pritomny obaja tak hned prepisu auto na kupujuceho ?

  Odpovedať
 • 19. novembra 2017 o 1:34
  Permalink

  Ako postupovať v prípade, že stary majitel nieje dlhé týždne schopný auto odhlásiť? Pritom auto som riadne zaplatil ( KPZ) môžem ho normálne používať?

  Odpovedať
 • 11. februára 2018 o 13:56
  Permalink

  poadte mi chcu kupit auto s platnymi papiermi na nahradne diely z okresu do okresu ale že mi necha velky tech . a zadarmo to prepisem ako mam dalej postupovat

  Odpovedať
 • 6. marca 2018 o 8:17
  Permalink

  Zdravim prosim o info.Kupili sme auto formou splatenia takze majitel zostava predavajuci a ja som drzitel kym sa nesplati.Maly techn. by mi mal prist ako drzitelovy?Poistka je zaplatena len nemozeme jazdit nakolko velky tech.je u predavajuceho.Ako dlho to trva kym mi to pride?Ku stk je potrebny velky tech?

  Odpovedať
 • 15. marca 2018 o 3:25
  Permalink

  Prosím vás o radu. Priateľka (zo Stropkova) je v zahraničí a ja ( Bratislava) mám splnomocnenie od nej na predaj jej auta. Mám záujemcu z Pezinka a neviem presne aký je postup. Musím auto fyzicky odhlásiť v Stropkove či sa to dá aj inak? Poprosím o radu lebo merať kvôli tomu cestu tam a späť 🙁.
  Ďakujem pekne

  Odpovedať
 • 20. júna 2018 o 4:52
  Permalink

  DOBRY DEN odchadzam do Norska a auto uz je odhlasene ale kym mi ho odhlasili zistila som ze je vada na aute a je na mesiac na reklamacii mozem splnomocnit otca abi auto vyzdvihol a prihlasil na policii namieso mna ked mu dam vsetky doklady od auta na prihlasenie?

  Odpovedať
 • 20. júna 2018 o 9:59
  Permalink

  Treba doklad o nadobudnutí vozidla, ak prehlasujem z okresu do okresu, ale majiteľ sa nemení? Jedná sa o zmenu bydliska.

  Odpovedať
 • 22. júna 2018 o 7:02
  Permalink

  Je naozaj potrebne aby bol pri prihlasovani pritomny povodny majitel alebo jeho splnomocnenie? Ste jedina stranka co toto uvadza. Ani na mvsr som takuto informaciu nenasiel.

  Odpovedať
  • 22. júna 2018 o 7:27
   Permalink

   Dobrý deň,
   pri prihlasovaní nie je nutné, aby bol pôvodný majiteľ prítomný, ale pri odhlasovaní áno (alebo je nutné splnomocnenie). Je to z dôvodu, že vozidlo sa odhlasuje na nového majiteľa.

   Na tejto stránke nie je nikde napísané, že pri prihlasovaní je nutná prítomnosť pôvodného majiteľa. Na začiatku je napísané, že je to nutné pri odhlasovaní vozidla. Pravdepodobne ste si si to zle prečítal.

   Odpovedať
   • 5. júla 2018 o 15:31
    Permalink

    Dobrý deň,
    Tiež som sa chcel spýtať na to prihlásenie vozidla kde naozaj uvádzate, že musí byť aj pôvodný majiteľ alebo to aspoň tak vyznie z toho textu, je to 4. odstavec odspodu “Následne sa dostavíte k “okienku”, pri prepise vozidla musí byť prítomný aj pôvodný držiteľ, alebo musíte mať podpísané úradne overené splnomocnenie od splnomocniteľa (predajcu).”

    Odpovedať
    • 5. júla 2018 o 15:50
     Permalink

     Dobrý deň,
     ďakujem za upozornenie, už je to opravené.

     Odpovedať
 • 29. júna 2018 o 9:14
  Permalink

  Dobry Ked kupim auto stary majitel odhlasi a noveho a ten preda do ineho okresu a 30 dni už o tyžden vyprťši a co teraz

  Odpovedať
 • 4. júla 2018 o 16:03
  Permalink

  Dobry den.
  Kupujem auto ktore bolo kupene na leasing druhym majitelom od ktoreho kupujem. On uz leasing vyplatil. Majitelom je leasingova spolocnost a on je drzitel vozidla. Je mozne odhlasit a prihlasit auto v mojom okrese ked budem mat splnomocnenie od drzitela motoroveho vozidla. A aj od leasingovej spolocnosti ze je leasing vyplateni. O skore info dakujem

  Odpovedať
 • 7. júla 2018 o 11:29
  Permalink

  Zdravím chcel by som sa spýtať ci je normálne ze keď kúpite auto a starí majiteľ vám nedal mali techničak iba splnomocnenie ci sa môže jazdiť pondelok sa ide od hlasovať

  Odpovedať
 • 18. júla 2018 o 21:41
  Permalink

  Dobrý deň, ďakujem za informácie, veľmi mi to pomohlo 🙂 Máte to tu pekne spísané všetko pokope, prehľadne a podrobne. Super!

  Odpovedať
 • 20. augusta 2018 o 22:12
  Permalink

  dobry vecer.pri prepise auta do ineho okresu a auto ma kategoriu N1 co vlastne potrebujem???a musim mat aj mriezku?a je vobec mozne zmenit kategoriju vozidla??

  Odpovedať
 • 17. septembra 2018 o 11:25
  Permalink

  Dobrý deň chcem sa spýtať či sa môže jazdiť na aute ktoré som kúpila a ešte není v okrese odhlasene.lebo pôjde do nového okresu.Dakujem.

  Odpovedať
 • 9. októbra 2018 o 23:18
  Permalink

  Dobrý deň mám otázku, je možné prihlásiť auto, ktoré bolo predané no následne ho novy majiteľ neprihlasil s tým že ho che predať (nie je s nim spokojný) bez toho aby bolo evidované naň ho? Môže ho predať na základe kupno predajnej zmluvy so starým majitelom, ďalšej tretej osobe? Nebudem mať problem s prihlasenim na svoje meno?

  Odpovedať
 • 24. októbra 2018 o 14:12
  Permalink

  Dobry den, som sa prestahoval z ineho okresu do BA, potrebujem svoje vlastne auto prihlasit na BA znacky, co potrebujem k tomu? Dakujem

  Odpovedať
 • 24. októbra 2018 o 14:20
  Permalink

  Dobry den chcel by som sa opytat na cenu prepisu vozidla z okresu do okresu ide o vozidlo skoda superb 2.0tdi 103kw rok 2009 Dakujem

  Odpovedať
 • 30. októbra 2018 o 19:54
  Permalink

  Dobrý deň
  Prosím Vás keď je vozidlo odhlásené na nového majiteľa do koľkých dní sa musí prihlásiť? Dočítal som sa že do 30 dní ale neviem či som sa dočítal správne.

  Odpovedať
 • 12. decembra 2018 o 18:00
  Permalink

  Pekný podvečer,
  prosím o pomoc ako mám postupovať, majiteľ s.r.o. zároveň aj konateľ s nešťastnou náhodou utrpel haváriu a leží v nemocnici podľa zranenia ešte dlho dobo. Pred haváriou predával uato o s.r.o. pretože nemôže dokončiť predaj poprosil ma o dokončenie predaja. Moja otázka je nasledovná:
  čo je všetko potrebné aby som mohla dokončiť predaj auta ako členka s.r.o?
  čo je všetko potrebné k dok.ončeniu predaja auta ako len cudzia osoba poverenia od majiteľa s.r.o?
  Majiteľa s.r.o. bude dlho dobo cca najmenej 2 mesiace bude odkázaný na pobyt v nemocnici a budúci majiteľ auta by čím skôr chcel mať prepísané auto.
  Ďakujem za pomoc a skorú odpoveď.

  Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Ďalším používaním tejto stránky súhlasíte s používaním Cookies. Viac informácii

Nastavenie cookies na tejto stránke je nastavené na "Povoliť cookies". aby Vám návšteva tejto stránky priniesla čo najlepšiu užívateľskú skúsenosť. Keď budte ďalej pokračovať pri používaní tohto webu bez zmeny nastavenia cookies alebo kliknutím na "Súhlasím", dávate k spracovaniu cookies súhlas.

Súbory cookie

S cieľom zabezpečiť riadne fungovanie tejto webovej lokality ukladáme niekedy na vašom zariadení malé dátové súbory, tzv. cookie. Je to bežná prax väčšiny veľkých webových lokalít.

Čo sú súbory cookie?

Súbor cookie je malý textový súbor, ktorý webová lokalita ukladá vo vašom počítači alebo mobilnom zariadení pri jej prehliadaní. Vďaka tomuto súboru si webová lokalita na určitý čas uchováva informácie o vašich krokoch a preferenciách (ako sú prihlasovacie meno, jazyk, veľkosť písma a iné nastavenia zobrazovania), takže ich pri ďalšej návšteve lokality alebo prehliadaní jej jednotlivých stránok nemusíte opätovne uvádzať.

Ako používame súbory cookie?

Tieto webstránky používajú súbory cookies na zapamätanie si používateľských nastavení, pre nevyhnutnú funkcionalitu webstránok. Na webové stránky https://prihlasenieauta.sk tiež umiestňujeme cookies našich partnerov Google Analytics, ktoré sú určené pre anonymú analýzu návštevnosti webových stránok a reklamné cookies (facebook), ktoré umožňujú zlepšenie cielenia reklamy. Údaje z týchto cookies získavajú priamo ich prevádzkovatelia a prevádzkovateľ tejto stránk k ním nemá prístup.

Ako kontrolovať súbory cookie

Súbory cookie môžete kontrolovať alebo zmazať podľa uváženia – podrobnosti si pozrite na stránke aboutcookies.org. Môžete vymazať všetky súbory cookie uložené vo svojom počítači a väčšinu prehliadačov môžete nastaviť tak, aby ste im znemožnili ich ukladanie. V takomto prípade však pravdepodobne budete musieť pri každej návšteve webovej lokality manuálne upravovať niektoré nastavenia a niektoré služby a funkcie nebudú fungovať.

Ako odmietnuť používanie súborov cookie

Používanie súborov cookie je možné nastaviť pomocou Vášho internetového prehliadača. Odmietnuť cookies z tejto stránky môžete v nastaveniach Vášho internetového prehliadača. Väčšina prehliadačov súbory cookies automaticky prijíma už vo úvodnom nastavení.

Viac informácií na stránke podmienky používania.

Prevádzkovateľ stránky nie je poskytovateľom ani sprostredkovateľom poistenia. Na webových stránkach prevádzkovateľa nájdete odkazy partnera Netfinancie s.r.o. na povinné zmluvné poistenie PZP a havarijné poistenie.

Zatvoriť