Prepis vozidla v okrese

Zmena: od 1. januára 2016 je nutné aby boli v procese odhlasovania vozidla prítomný ako aj pôvodný držiteľ, tak aj nový držiteľ vozidla.

Ak kupujúci vozidla (nový držiteľ) nebude prítomný pri odhlasovaní vozidla, musíte doložiť jeden z nasledujúcich úradne overených dokumentov:

 1. Splnomocnenie, ktoré musí byť úradne overené a musí obsahovať podpis splnomocniteľa, ktorý splnomocňuje predávajúceho k odhláseniu vozidla. Dokument na splnomocnenie si môžete stiahnuť na tomto odkaze.
 2. Úradne overený doklad o nadobudnutí vlastníckeho práva k vozidlu (faktúra, kúpno-predajná zmluva alebo darovacia zmluva).

V prípade ak pôvodný držiteľ vykoná iba odhlášku na nového držiteľa, tento je povinný si do 30 dní od dňa vykonania prevodu držby (odhlásenia z pôvodného držiteľa) prihlásiť vozidlo a umožniť porovnanie údajov uvádzaných v dokladoch vozidla s údajmi priamo na vozidle (toto porovnanie údajov je možné vykonať na ktoromkoľvek pracovisku evidencie vozidiel v rámci SR).Prepis auta v okrese

Pri prepise vozidla v okrese je nutné predložiť:

 • pôvodný držiteľ – žiadosť o prevod držby na inú osobu (odhlásenie),
 • nový držiteľ – žiadosť o zápis vozidla na svoju osobu (prihlásenie),
 • platný doklad totožnosti,
 • ak je držiteľom vozidla podnikateľ, originál výpisu z obchodného registra alebo živnostenský list (pri odhlásení aj prihlásení),
 • splnomocnenie, ak je držiteľ alebo vlastník vozidla zastupovaný, s úradne overeným podpisom splnomocniteľa,
 • osvedčenie o evidencii časť II, alebo pôvodne vydané osvedčenie o evidencii alebo technický preukaz vozidla a osvedčenie o evidencii vozidla,
 • čipovú kartu osvedčenie o evidencii časť I (ak bola vydaná),
 • potvrdenie o poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla – povinné zmluvné poistenie. Cenu povinného zmluvného poistenia si môžete vypočítať cez kalkulačku PZP.
 • ak kupujúci vozidla (nový držiteľ), nie je osobne prítomný na orgáne Policajného zboru, tak je pôvodný držiteľ pri oznámení zmeny držby vozidla povinný predložiť písomné plnomocenstvo s osvedčeným podpisom osoby, na ktorú sa držba vozidla previedla alebo dokladu o nadobudnutí vlastníckeho práva k vozidlu s osvedčeným podpisom osoby, na ktorú sa držba vozidla previedla,
 • doklad o zaplatení správneho poplatku (podľa výkonu a veku vozidla).

Prihlásenie vozidla v okrese – postup

Na dopravnom inšpektoráte si môžete rezervovať termín cez internet. Pre rezerváciu musíte vlastniť elektronický občiansky preukaz s čipom, bezpečnostným osobným kódom – BOK a kvalifikovaným elektronickým podpisom – KEP.

Pri prepise vozidla v okrese je nutná obhliadka vozidla. Ak na dopravnom inšpektoráte nechcete zbytočne čakať, tak si ešte pred návštevou dopravného inšpektorátu zistite, kedy sú vykonávané obhliadky vozidiel. Na obhliadku vozidla nie je možná rezervácia termínu.

Pred samostatným prihlásením vozidla, musíte mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie na Vaše meno. Na tomto odkaze si môžete porovnať ceny povinného zmluvného poistenia z 11 poisťovní naraz a vyberte si sami tú najlepšiu ponuku. Doklady vám prídu na e-mailovú adresu, takže nie je problém si poistenie uzatvoriť aj na poslednú chvíľu pred plánovaným prihlasovaním.

Na dopravnom inšpektoráte si pomocou vyvolávacieho kiosku vytlačíte poradové číslo. Ak ste si rezervovali termín cez internet, do vyvolávacieho kiosku zadáte PIN kód, ktorý ste dostali po úspešnom rezervovaní termínu. Kiosk vám vytlačí lístok s poradovým číslom, potom vyčkáte na vyvolanie: vaše poradové číslo sa zobrazí na informačnom paneli.

Ďalším krokom je vyplnenie dokumentu žiadosť o priamy prevod držby vozidla v aktuálnom okrese. V tejto žiadosti je vyčlenená časť pre nového držiteľa vozidla, ale aj pre pôvodného držiteľa vozidla.

Po vyplnení žiadosti o priamy prevod držby v aktuálnom okrese sa dostavíte na obhliadku vozidla, kde sa kontroluje zhoda VIN čísla na vozidle a v “papieroch”. Tabuľky s identifikačným číslom vozidla (ŠPZ) nemusíte dávať dole, pretože pri prepise vrámci okresu sa nemenia.

Následne sa dostavíte k “okienku”, pri prepise vozidla musí byť prítomný aj pôvodný držiteľ, alebo musíte mať podpísané, úradne overené splnomocnenie od splnomocniteľa (predajcu). Po odovzdaní žiadosti o zapísanie vozidla do evidencie a všetkých potrebných dokumentov vám bude vypočítaný správny poplatok – dostanete PIN, podľa ktorého kiosk pozná sumu, ktorú máte zaplatiť. PIN zadáte do kiosku, po zaplatení správneho poplatku dostanete doklad o zaplatení, ktorý následne odovzdáte. Pri platbe správneho poplatku cez internet môžete ušetriť až 70€. Viac informácií o zľave pri platbe cez internet a o výpočte správneho poplatku.

Poznámka: pri prepise sa odovzdáva pôvodná čipová karta osvedčenie o evidencií časť I (v prípade, že bola vydaná).

Tip: Hľadáte výhodné havarijné poistenie pre Vaše nové auto? Porovnať si ceny z 8 poisťovní naraz a vyberte si sami tú najlepšiu ponuku. Pre viac informácií kliknite TU.

Ak prebehlo všetko v poriadku dostanete nové osvedčenie o evidencii časť II (veľký technický preukaz) a nové tabuľky s evidenčným číslom vozidla (ŠPZ). Osvedčenie o evidencii časť I (malý technický preukaz) Vám do 30 dní bezplatne prinesie kuriér. Urýchlené vydanie čipovej karty osvedčenia o evidencii časť I do dvoch pracovných dní je spoplatnené sumou vo výške 30 €.

Pridelenie evidenčného čísla a vydanie tabuľky s evidenčným číslom vytvoreným na základe požiadavky držiteľa vozidla pri zápise vozidla do evidencie je spoplatené sumou 331€ (za vydanie 2ks TEČ).

Povinnosť predloženia písomného plnomocenstva alebo dokladu o nadobudnutí vlastníckeho práva k vozidlu s osvedčeným podpisom neplatí, ak:

 1. Je kupujúci vozidla (nový držiteľ) osobne prítomný na orgáne Policajného zboru.
 2. Ak sa vozidlo prevádza na osobu blízku držiteľovi vozidla (príbuzný v priamom rade, ide o rodiča, prarodiča, potomka, súrodenca, manžela alebo manželku žiadateľa).
 3. Ak osoba, na ktorú sa držba vozidla previedla, zaslala orgánu Policajného zboru plnomocenstvo prostredníctvom elektronickej služby zavedenej na tento účel.

zdroj: minv.sk

Súvisiace články:

Prepis vozidla v okrese
4.7 (94.29%) 21 hlasov

20 komentárov na článok “Prepis vozidla v okrese

 • 7. augusta 2017 o 8:44
  Permalink

  dobri den prajem ja bisom sa chcel opitat ze ci sa da prepisat avto lebo ch cem predat ale a teras som vanglicku ale keb isjel len svagor co chce kupit avto ze ci je mozne spravit prepis

  Odpovedať
 • 14. septembra 2017 o 9:36
  Permalink

  Chcem sa spitat ci moze ostat auto prihlasene v michalovciach a mam zmenenu trvalu adresu pobytu do okresu medzilaborce

  Odpovedať
  • 9. októbra 2017 o 4:55
   Permalink

   Určite nie na Vás. Ste povinný zmeniť aj značky podľa adresy pobytu.

   Odpovedať
 • 30. októbra 2017 o 18:23
  Permalink

  Dobrý večer, chcem sa spýtať,čo potrebujem na prepis auta,teda len zmeniť majiteľa, ak ho chcem prepisať na priateľa,nie sme rodina, auto zostane prihlasené v tom istom okrese.Ďakujem

  Odpovedať
 • 19. novembra 2017 o 7:40
  Permalink

  Kolko vyjde prepis v okrese mam 103 kw a rocnik je to 10/2013

  Odpovedať
 • 19. novembra 2017 o 20:29
  Permalink

  Chcem sa opytat ci mozem prepisat auto na mojo syna?Bude mat v decembri 15rokov.Dakujem

  Odpovedať
  • 26. novembra 2017 o 9:11
   Permalink

   Dobrý deň,

   držitel motorového vozidla musí byť osoba staršia ako 15 rokov a musí byť spôsobilá na právne úkony.

   Odpovedať
 • 26. novembra 2017 o 16:57
  Permalink

  Dobry den,

  mozem ako kupujuci a novy majitel auta sam vykonat prepis (odhlasenie/prihlasenie) v okrese? S uradne potvrdenym splnomocnenim na vykonavanie zmien v evidencii od predavajuceho. Dakujem

  Odpovedať
 • 9. januára 2018 o 18:21
  Permalink

  Dobrý večer mám prosbu v roku 2017 som si kúpil fiat ducato ale pri prepise som si dal ako fyzická osoba.Teraz si ho chcem dať ako živnostník na ičo nie s.r.o. Čo potrebujem k vybaveniu? Ďakujem

  Odpovedať
 • 17. januára 2018 o 19:46
  Permalink

  Dobry den. Pri predaji ,kupe atd vozidla sa musi predlozit kupnopredajna zmluva.
  Uschovava sa ta zmluva a ak ano, je mozne sa k nej dostat pre súdne potreby ?
  Dakujem

  Odpovedať
 • 20. januára 2018 o 13:48
  Permalink

  Dobry den,
  môžem požiadať pri prepise vozidla v rámci okresu o vydanie nových tabuliek EČV? Ďakujem

  Odpovedať
 • 25. januára 2018 o 15:58
  Permalink

  Chcem sa spytat ak mi zajtra konci msk a stk a dnes som mala havariu pri ktorej som vynna nebola ja co je potrebne urobit kym sa vybavi vsetko okolo poistky.

  Odpovedať
 • 27. januára 2018 o 14:04
  Permalink

  Dobrý deň,
  môj manžel, vlastník osobného automobilu zomrel. Pár dní pred touto smutnou udalosťou sme stratili/resp. bola nám odcudzená tabuľka s evidenčným číslom (z prednej kapoty) – táto skutočnosť bola riadne ohlásená na polícii.
  Dedičské konanie ešte neprebehlo. Pýtam sa, ako máme postupovať pri žiadosti o vydanie duplikátu
  tabuľky s evidenčným číslom vozidla, resp. novej tabuľky s EČ.

  Ďakujem za ochotu a pomoc.

  Silvia

  Odpovedať
 • 12. marca 2018 o 18:41
  Permalink

  Ak prepisujem vozidlo v ramci okresu je nutna obhliadka auta.

  Odpovedať
 • 3. apríla 2018 o 7:43
  Permalink

  Dobry den chcem prehlasit auto na noveho maitela mam aj splnomocnenie mam aj velky technicak a maly som dal jemu aby mohol s autom odísť ale on ho stratil mozem spravit prepis aj bez maleho tp ????ďakujem

  Odpovedať
 • 20. apríla 2018 o 15:04
  Permalink

  Som držiteľom vozidla, ktorého vlastníkom je iná osoba. Môžem odhlásiť vozidlo z dôvodu predaja aj ja ako držiteľ vozidla alebo to musí urobiť vlastník vozidla?

  Odpovedať
  • 15. mája 2018 o 9:43
   Permalink

   Dobrý deň, chcem prepísať auto na manželku v okrese, aký poplatok mám zaplatiť a ako sa to dá cez internet mám opel zafiru 2006, 1.9/74kw manželka má 35 rokov som objednaný na zajtra do Piešťan. Ďakujem

   Odpovedať
 • 28. mája 2018 o 12:39
  Permalink

  Dobry den,

  chcem prepisat motorku z brata na man. Co na to vsetko potrebujem a kolko ma to bude stat?
  Evidencna znacka uz je, tak asi aj ta ostane.

  Odpovedať

Pridaj komentár

Do komentára prosím nepíšte svoj telefón, email ani žiadny osobný údaj.