Odhlásenie vozidla do iného okresu 2018

Zmena: od 1. januára 2016 je nutné aby boli v procese odhlasovania vozidla bol prítomný pôvodný majiteľ, tak aj nový majiteľ vozidla alebo v prípadne neprítomnosti jednej zo spomenutých osôb je nutné úradne overenie splnomocnenie.

Ak kupujúci vozidla (nový držiteľ) nebude prítomný pri odhlasovaní vozidla, musíte doložiť jeden z nasledujúcich úradne overených dokumentov:

 1. Splnomocnenie, ktoré musí byť úradne overené a musí obsahovať podpis splnomocniteľa, ktorý splnomocňuje predávajúceho k odhláseniu vozidla. Dokument na splnomocnenie si môžete stiahnuť na tomto odkaze.
 2. Úradne overený doklad o nadobudnutí vlastníckeho práva k vozidlu (faktúra, kúpno-predajná zmluva alebo darovacia zmluva).

Pri odhlasovaní sa odovzdáva čipová karta osvedčenie o evidencií časť I (v prípade, že bola vydaná).

TIP: Hľadáte najvýhodnejšie povinné zmluvné poistenie? Kliknite sem a porovnajte si ceny PZP z 11 poisťovní naraz a vyberte si sami tú najlepšiu ponuku.

Pre odhlásenie vozidla do iného okresu musí držiteľ vozidla predložiť nasledujúce dokumenty:

 • Vyplnenú žiadosť o vykonanie zmeny v evidencii vozidiel s údajmi nového držiteľa. V prípade fyzickej osoby vypĺňate meno, priezvisko,  adresu a rodné číslo. V prípade právnickej osoby vypĺňate názov spoločnosti, sídlo spoločnosti a IČO.
 • Osvedčenie o evidencii časť II alebo technický preukaz vozidla.
 • Čipovú kartu osvedčenie o evidencii časť I, ak bolo vydané.
 • Platný doklad totožnosti.
 • Originál výpisu z obchodného registra alebo živnostenský list, ak je držiteľom vozidla podnikateľ.
 • Splnomocnenie, ak je držiteľ alebo vlastník vozidla zastupovaný, s úradne overeným podpisom splnomocniteľa.
 • V prípade, že o zmenu žiada držiteľ vozidla, ktorý nie je vlastníkom, je potrebný úradne overený súhlas vlastníka vozidla alebo úradné rozhodnutie.
 • Potvrdenie o poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla. Chcete vypočítať cenu PZP pre vaše vozidlo? Pre viac informácii kliknite sem porovnanie cien PZP.
 • Písomné plnomocenstvo s osvedčeným podpisom osoby, na ktorú sa držba vozidla previedla alebo dokladu o nadobudnutí vlastníckeho práva k vozidlu s osvedčeným podpisom osoby, na ktorú sa držba vozidla previedla.

Tip: Hľadáte výhodné havarijné poistenie pre Vaše nové auto? Porovnať si ceny z 8 poisťovní naraz a vyberte si sami tú najlepšiu ponuku. Pre viac informácií kliknite TU.

odhlásenie vozidla

Povinnosť predloženia písomného plnomocenstva alebo dokladu o nadobudnutí vlastníckeho práva k vozidlu s osvedčeným podpisom neplatí, ak:

 1. Je kupujúci vozidla (nový držiteľ) osobne prítomný na orgáne Policajného zboru.
 2. Ak sa vozidlo prevádza na osobu blízku držiteľovi vozidla (príbuzný v priamom rade, ide o rodiča, prarodiča, potomka, súrodenca, manžela alebo manželku žiadateľa).
 3. Ak osoba, na ktorú sa držba vozidla previedla, zaslala orgánu Policajného zboru plnomocenstvo prostredníctvom elektronickej služby zavedenej na tento účel.

Pri odhlasovaní vozidla nie je potrebné pristavenie vozidla ku kontrole. Vozidlo je nutné pristaviť ku kontrole pri prihlasovaní vozidla, pre skontrolovanie správnosti VIN čísla a platnosti technickej a emisnej kontroly vozidla.

Na dopravnom inšpektoráte si môžete rezervovať termín – návod ako si rezervovať termín na dopravnom inšpektoráte.

Odhlásenie vozidla je bez poplatku, správny poplatok sa platí až pri prihlasovaní vozidla. 

V prípade odhlásenie vozidla do iného okresu ostávajú na vozidle pripevnené tabuľky s evidenčným číslom. Staré tabuľky EČV sa odovzdávajú pri prihlasovaní vozidla.

V prípade zmeny bydliska držiteľa vozidla do iného okresu nie je potrebné vykonať odhlásenie vozidla, ale len podať žiadosť o prihlásenie vozidla, resp. zmenu trvalého pobytu v novom okrese.

Poistenie vozidla možno preukázať nielen poistkou pôvodného majiteľa ale aj nového majiteľa vozidla.

Pozrite si tiež: Prepis vozidla z okresu do okresu

Súvisiace články:

zdroj: Minv.sk

Odhlásenie vozidla do iného okresu 2018
5 (100%) 12 hlasov

20 komentárov na článok “Odhlásenie vozidla do iného okresu 2018

 • 8. februára 2017 o 20:29
  Permalink

  odhlasenie auta na nahradne diely ako na to? ďakujem

  Odpovedať
  • 28. júla 2017 o 8:18
   Permalink

   Dobrý deň, odhlásiť vozidlo a potom predávať náhradné diely nieje možné. Môžte skúsiť vyplniť žiadosť o vydanie rozhodnutia o neexistencii vozidla, avšak tam je poplatok 500€ do environmentálneho fondu.

   Odpovedať
   • 27. júla 2018 o 9:53
    Permalink

    Mozne to je, auto clovek rozmontuje a nahlasi kradez

    Odpovedať
  • 14. augusta 2018 o 17:52
   Permalink

   Zdravim ked som predal auto mam aj splnomocnue od majitela a velky techmicky preukaz a maly ma novy majitel . A co vsetko treba ku tumu

   Odpovedať
 • 14. februára 2018 o 12:31
  Permalink

  Dobrý den. Ak je kupujuci z ineho okresu, v den predaja si auto vezme, ja mam kupno-predajnu zmluvu a splnomocnenie. Ake doklady mu odovzdam? Dakujem

  Odpovedať
  • 28. apríla 2018 o 18:44
   Permalink

   Dobrý deň,
   ideálne by bolo, ak kupujúci s vami išiel na dopravný inšpektorát, pretože tam odovzdávate osvedčenie o evidencii časť I (ak bolo vydané) a na osvedčenie o evidencii časť II vám zapíšu, že vozidlo ste odhlásil a to potom dáte kupcovi, ktorý ho bude potrebovať pri prihlasovaní vozidla.

   Odpovedať
 • 24. apríla 2018 o 17:16
  Permalink

  Dobry den.Ak vlastník auta vycestoval mimo eurozóny a rozhodol sa predať vozidlo, ako ho možno odhlasit z registrácie ?

  Odpovedať
 • 18. mája 2018 o 6:36
  Permalink

  Zdravím Vás,

  Može budúci majitel, odhlásiť a zároveň prihlásiť auto v inom okrese v ktorom je auto “registrované” ? Samozrejme zo splnomocnením od majitela vozidla. Na úrade mi do telefonu hovoria že to možne nieje, a na internete som nikde nenašiel, že sa musí auto odhlásiť v okreme v ktorom je “registrované”.

  Vopred Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedať
 • 21. mája 2018 o 13:09
  Permalink

  Dobry den,

  Aky ma zmysel splnomocnenie kupujuceho na odhlasenie vozidla, ak teda musi predavajuci na DI predlozit maly aj velky technicky preukaz a ja ako kupujuci nemoze odist domov s kupenym autom bez technickeho preukazu? Ci mi staci ookopirovana kopia maleho technickeho a potom velkt technicky preukaz mi posle predavajuci po odhlaseni?

  Odpovedať
 • 9. júla 2018 o 13:46
  Permalink

  Dobrý deň, predala som auto. Nevedela som vsak, ze pre odhlasenie auta musi byt pritomny novy vlastnik, mam zmluvu o predaji ale bez splnomocnenia. Kedysi to tak nebolo! Pan vsak vymysla a klame, odmieta prist na prepis, ze auto sa pokazilo a tak, aby som mu poslala peniaze na opravu. Velky TP mam aj potvrdenie o poistke. Maly TP si on nechal, ze mi ho da pri prepise. Ako sa mozem branit? Mam nahlasit kradez auta?

  Odpovedať
  • 1. decembra 2018 o 15:35
   Permalink

   Dobrý deň, ako ste situáciu nakoniec vyriešila?

   Odpovedať
 • 9. júla 2018 o 13:51
  Permalink

  Dobrý deň, predala som auto. Nevedela som vsak, ze pre odhlasenie auta musi byt pritomny novy vlastnik, mam zmluvu o predaji ale bez splnomocnenia. Kedysi to tak nebolo! Pan vsak vymysla a klame, odmieta prist na prepis, ze auto sa pokazilo a tak, aby som mu poslala peniaze na opravu. Velky TP mam aj potvrdenie o poistke. Maly TP si on nechal, ze mi ho da pri prepise. Ako sa mozem branit? Mam nahlasit kradez auta? Dakujem za rady.

  Odpovedať
 • 23. júla 2018 o 19:23
  Permalink

  Dobrý den, uvažuji o nákupu vozidla v SK a následný dovoz do ČR. Vozidlo je dočasně odhlášeno z provozu a má propadlou technickou kontrolu. Musím i když vozidlo povezu na podvalníku absolvovat novou technickou prohlídku v SK či mohu vozidlo vyvézt do ČR a technickou si vyřídit až tam? Předem Vám děkuji za zprávu a jsem s pozdravem, Jan

  Odpovedať
 • 1. augusta 2018 o 7:25
  Permalink

  Dobry ked som kupil motorku a ma skrytu zavadu a idem tu motorku vratit povodnemu majitelovy…180e ma stalo prihlasenie za tie kilovaty chcem sa opitat tie peniaze mi.uz nik nevrati?

  Odpovedať
 • 31. augusta 2018 o 9:01
  Permalink

  Táto veta už neplatí: “Pri odhlasovaní sa odovzdáva čipová karta osvedčenie o evidencií časť I (v prípade, že bola vydaná).”
  Pri odhlásení vozidla dostane starý majiteľ späť OEV časť 1 aj časť 2 a odovzdá ich až nový majiteľ na jeho príslušnom ODI pri prihlásení vozidla. Poprosím administrátora nech to opraví.

  Odpovedať
 • 1. októbra 2018 o 15:35
  Permalink

  Dobry den, je mozne jazdit na aute, ktore je uz odhlasene, ale este nie je prihlasene? S tym ze na aute ostali stare znacky, kedze ide o prihlasenie do ineho okresu.

  Odpovedať
 • 15. októbra 2018 o 22:26
  Permalink

  Dobry den. Ako postupovat pri darovani auta do ČR. Dakujem za odpoved.

  Odpovedať
 • 23. októbra 2018 o 19:23
  Permalink

  Dobrý deň dá sa dočasne odhlásiť vozidlo ešte pred obhliadkou kedže nieje schopné prevádzky?

  Odpovedať
 • 21. novembra 2018 o 10:20
  Permalink

  Dobrý deň, ak som nahlásila osobný bankrot a auto je majetkom správcu určeného súdom, je potrebné odhlásenie vozidla z mojej strany? Ak áno , čo ku tomu potrebujem?

  Odpovedať
 • 21. novembra 2018 o 13:23
  Permalink

  Dobrý deň, ako sa preukazuje príbuzenský vzťah k osobe na ktorú prehlasujem auto (sestra)? Ak som dobre pochopil, vtedy netreba ani splnomocnenie ani jej osobnú účasť pri odhlasovaní.

  Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.