Vyradenie vozidla z evidencie 2024

Ak sa majiteľ vozidla rozhodne, že ho už nebude ďalej používať, resp. to už nie je možné, je povinný požiadať o jeho vyradenie z evidencie. Tento úkon zahŕňa viacero krokov a náležitostí, na ktoré je nevyhnutné brať ohľad. Bližšie informácie sa dozviete v tomto texte.

Vyradenie vozidiel kategórie M1, N1 a L2

V prvom rade je dôležité podotknúť, že vlastník vozidla je zodpovedný za to, aby bolo ekologicky zlikvidované. To znamená odovzdať ho autorizovanému spracovateľovi či už na Slovensku, alebo v inom členskom štáte EÚ. Zároveň s vozidlom je majiteľ povinný spracovateľovi odovzdať tiež osvedčenie o evidencii (časť II + časť I, ak bola vydaná) a tabuľky s EČV. Bez následne vydaného potvrdenia vyradenie nebude možné.

Vyradenie vozidla z evidencie má na starosti Orgán Policajného zboru, ktorému predkladáte vyplnenú žiadosť o tento úkon. Zmena: od 1.8.2019 sa už nepredkladajú žiadosti o prihlásenie vozidla do evidencie vozidiel a žiadosti o vykonanie zmeny v evidencii vozidiel. Po novom stačí ak predložíte potrebné doklady a príslušný pracovník na dopravnom inšpektoráte za vás vyplní žiadosť o prihlásenie vozidla do evidencie (na základe predložených dokladov). Konkrétne pracovisko závisí od vášho trvalého bydliska. Okrem žiadosti je držiteľ, resp. vlastník vozidla povinný predložiť:

 • platný doklad totožnosti
 • potvrdenie o prevzatí starého vozidla vystavené spracovateľom tohto vozidla, resp. osobou vykonávajúcou zber starých vozidiel v Slovenskej republike alebo osobou oprávnenou na spracovanie starých vozidiel v inom členskom štáte EÚ (ak je potvrdenie z iného štátu ako SR a ČR, je nevyhnutný jeho úradne osvedčený preklad do slovenského jazyka)
 • ak je žiadateľ právnickou osobou, resp. podnikateľom tak je povinný doložiť tiež originál výpisu z OR SR alebo živnostenský list
 • v prípade zastupovania držiteľa alebo vlastníka vozidla aj splnomocnenie, s úradne overeným podpisom splnomocniteľa

TIP: Hľadáte najvýhodnejšie povinné zmluvné poistenie? Kliknite sem a porovnajte si ceny PZP z 11 poisťovní naraz a vyberte si sami tú najlepšiu ponuku.

Za vyradenie vozidiel horeuvedených kategórií sa od 1.2.2017 nevyberá správny poplatok.

Vyradenie vozidiel ostatných kategórií

Pri vyraďovaní vozidiel kategórií iných ako M1, N1 a L2 je držiteľ alebo vlastník vozidla povinný okrem predložiť:

 • platný doklad totožnosti
 • osvedčenie o evidencii časť II, alebo pôvodne vydané osvedčenie o evidencii alebo technický preukaz vozidla a osvedčenie o evidencii vozidla
 • osvedčenie o evidencii časť I (čipová karta), ak bolo vydané
 • tabuľky s EČV vozidla, ak boli stratené, resp. odcudzené tak čestné vyhlásenie o strate či odcudzení alebo doklad o oznámení takejto udalosti na útvare PZ
 • ak je žiadateľ právnickou osobou, resp. podnikateľom tak je povinný doložiť tiež originál výpisu z OR SR alebo živnostenský list
 • v prípade zastupovania držiteľa alebo vlastníka vozidla aj splnomocnenie, s úradne overeným podpisom splnomocniteľa
 • potvrdenie o uhradení správneho poplatku vo výške 5 €Fyzicky neexistujúcich vozidiel

Vyradenie fyzicky neexistujúceho vozidla sa od 1.1.2016 riadi ustanoveniami zákona č. 79/2015 Z.z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov. O tento úkon môže držiteľ alebo vlastník vozidla požiadať od 1.1.2014.

Je potrebné priložiť všetky dokumenty a náležitosti ako v bode č. 2. a zároveň rozhodnutie orgánu štátnej správy odpadového hospodárstva o neexistencii vozidla (je potrebné podať osobitnú žiadosť).

Pri vyraďovaní fyzicky neexistujúcich vozidiel je žiadateľ povinný uhradiť do Environmentálneho fondu príspevok vo výške 500 € za každé vozidlo.

Vyradenie v historických vozidiel

Ide o vyradenie za účelom kategorizácie vozidla ako tzv. „veterána“. Okrem základných dokumentov je žiadateľ povinný doložiť ešte aj potvrdenie, že vozidlo má alebo bude mať historickú hodnotu, od národného orgánu Medzinárodnej organizácie historických vozidiel FIVA.

Vyradenie vozidiel zaradených do muzeálnych zbierok

Okrem základných dokumentov je žiadateľ povinný doložiť ešte aj potvrdenie múzea o nadobudnutí vozidla do zbierok.

Vyradenie vozidla z evidencie

Vyradenie vozidiel evidovaných v zahraničí

Ak vlastník alebo držiteľ vozidla, ktorý previedol vozidlo na osobu s pobytom alebo sídlom v zmluvnom štáte Európskeho hospodárskeho priestoru (EHS), žiada o vyradenie orgánom Policajného zboru SR (PZ SR), dôjde k nemu až po získaní informácie príslušného orgánu štátu, v ktorom je vozidlo zaevidované a zároveň aj bez žiadosti držiteľa po dodaní informácie príslušného orgánu štátu, v ktorom je vozidlo zaevidované.

Ak vlastník alebo držiteľ vozidla, ktorý previedol vozidlo na osobu s pobytom mimo EHS, žiada jeho vyradenie, orgán PZ SR tak učiní až po doručení potvrdenia príslušného orgánu štátu, do ktorého bolo vozidlo vyvezené.

Pozrite si tiež:

4.8/5 - (5 votes)

9 komentárov na článok “Vyradenie vozidla z evidencie 2024

 • Avatar
  23. októbra 2017 o 10:58
  Permalink

  Dobrý deň. som momentálne v zahraničí ,potrebujem vyradiť z evidencie auto ktoré vlastním ,bohužiaľ dcéra stratila plnú moc .ako by som ho mohla vyradiť ?

  Odpovedať
 • Avatar
  25. februára 2018 o 15:10
  Permalink

  mozem si nechat kolesa a nahradne diely ci musim zaniest cele

  Odpovedať
 • Avatar
  9. júla 2018 o 14:25
  Permalink

  Dobry den,
  zdedil som auto po dedovi. Kym ale prebiehalo dedicske konanie, autu skoncila stk i povinne zmluvne poistenie. Ako dedic som povinny do 15 dni od nadobudnutia dedicstva dat do poriadku auto a jeho nalezitosti. Auto je stare a nema ziadnu hodnotu, preto ho chcem dat zosrotovat.

  Je potrebne pred tym urobit nove STK a PZP alebo len dojdem na policiu so ziadostou o odhlasenie auta? Dakujem. Igor

  Odpovedať
 • Avatar
  12. mája 2019 o 19:26
  Permalink

  Dobry den,som momentalne v Nemecku a potrebujem odhlasit auto na SVK,kvoli predaju.Nikomu som nedal plnu moc pred odcestovanim,ako viem postupovat.?

  Odpovedať
  • Avatar
   12. januára 2020 o 10:26
   Permalink

   Dobrý deň, to by aj mňa zaujímalo , ďakujem

   Odpovedať
 • Avatar
  11. apríla 2021 o 12:10
  Permalink

  To znamená, že najskôr musím dať auto “ zošrotovať“ a až potom ho môžem odhlásiť, aby som sa preukázala potvrdením o zlikvidovaní môjho auta? Alebo ho môžem odhlásiť a potom riešiť ďalšie veci.

  Odpovedať
  • Avatar
   11. apríla 2021 o 13:24
   Permalink

   ja som to spravil takto – našiel som si najbližšie šrotovisko s licenciou na zošrotovanie áut, pre auto si prišli, auto sami odhlásili z evidencie a ja som už len zrušil poistenie

   Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *