Dočasné vyradenie vozidla z evidencie 2024 | Postup, poplatky

Od 1.1.2014 prechádza pôsobnosť dočasného vyraďovania vozidiel z evidencie z okresných úradov pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie na dopravné inšpektoráty.

Pre dočasné vyradenie motorového vozidla z evidencie predložiť:

Poplatky za dočasné vyradenie vozidla z evidencie vozidiel a predĺženie dočasného vyradenia vozidla

LehotaPoplatok*
do jedného roka5€
od jedného roka do dvoch rokov20€
od dvoch rokov do štyroch rokov35€
od štyroch rokov do šiestich rokov75€
od šiestich rokov do 10 rokov170€
nad 10 rokov350€
opätovné zaradenie vozidla do evidencie vozidiel pred ukončením lehoty dočasného vyradenia vozidla z evidencie vozidiel5€

*V uvedenom poplatku je zahrnuté aj vydanie dokladov pri dočasnom vyradení vozidla z evidencie vozidiel a pri opätovnom zaradení vozidla do evidencie.

Pri predĺžení dočasného vyradenia vozidla z evidencie vozidiel sa správny poplatok vyberie podľa písmena bodov 1 – 6, pričom za začiatok lehoty sa počíta dátum predchádzajúceho vyradenia vozidla z evidencie vozidiel. Orgán Policajného zboru vyradí vozidlo z evidencie vozidiel najviac na 20 rokov.

O dočasnom vyradení vozidla z evidencie vydá orgán Policajného zboru jeho držiteľovi písomné potvrdenie.

Počas celej doby dočasného vyradenia vozidla z evidencie vozidiel vozidlo nesmie byť prevádzkované v cestnej premávke, vozidlo nesmie byť zničené a musí byť prístupné orgánu Policajného zboru; to neplatí, ak vozidlo bolo odovzdané na spracovanie a následne bolo vyradené z evidencie vozidiel.

Vlastník vozidla alebo držiteľ vozidla po opätovnom zaradení vozidla do evidencie vozidiel je povinný v lehote do 30 dní vozidlo, ktoré nemá platnú technickú kontrolu vozidla a motorové vozidlo, ktoré nemá platnú emisnú kontrolu motorového vozidla, podrobiť vozidlo technickej kontrole pravidelnej a motorové vozidlo emisnej kontrole pravidelnej, ak vozidlo takej kontrole podlieha.

Pri opätovnom zaradení vozidla do evidencie vozidiel vráti orgán Policajného zboru držiteľovi vozidla odovzdané osvedčenie o evidencii časť I, časť II a tabuľky s evidenčným číslom. Ak bolo vozidlu pri dočasnom vyradení z evidencie vozidiel vydané osvedčenie o evidencii pred 1. júnom 2010, orgán Policajného zboru vydáva nové osvedčenie o evidencii časť I a časť II.

Vlastník vozidla alebo držiteľ vozidla dočasne vyradeného z evidencie vozidiel, ktorý chce také vozidlo prevádzkovať v cestnej premávke pred uplynutím lehoty skončenia dočasného vyradenia vozidla, je povinný písomne požiadať orgán Policajného zboru o opätovné zaradenie vozidla do evidencie vozidiel.

Vlastník vozidla alebo držiteľ vozidla, ktoré je dočasne vyradené z evidencie vozidiel, môže požiadať orgán Policajného zboru o prevod držby vozidla na inú osobu, zmenu vlastníckeho práva k vozidlu a o zápis vlastníka vozidla alebo držiteľa vozidla, pričom orgán Policajného zboru vykoná takúto zmenu, ak tomu nebránia iné zákonné dôvody, no osvedčenie o evidencii časť I, časť II ani tabuľku s evidenčným číslom držiteľovi vozidla nevydáva.

Vlastník vozidla alebo držiteľ vozidla je povinný dostaviť sa na orgán Policajného zboru najneskôr do 30 dní odo dňa uplynutia doby dočasného vyradenia vozidla z evidencie, inak ho orgán Policajného zboru ho predvolá.

zdroj: https://www.minv.sk/?docasne-vyradenie

5/5 - (8 votes)

5 komentárov na článok “Dočasné vyradenie vozidla z evidencie 2024 | Postup, poplatky

 • Avatar
  26. februára 2017 o 17:16
  Permalink

  Kto Mi vie poradit?Chcem vyradit auto z evidencie .Ale chcem auto potom predat na suciastky.Ako sa to da spravit bez potvrdenia o odovzdani na srotovisko.Dakujem

  Odpovedať
  • Avatar
   5. mája 2019 o 13:35
   Permalink

   Nijako. skurviaci skurveny chcu na tebe zarobit takze zaplatis alebo 500 za ekologicku likvidaciu (to si vygoogli). Alobo im tam to auto pekne dovezes a oni si ho uz rozpredaju. Tebe daju samozrejme kokot.
   Slusnejsie uz som to v tomto vyjebanom policajnom state napisat nevedel. Preto sa slabsim opovaham ospravedlnujem.

   Odpovedať
  • Avatar
   1. apríla 2023 o 17:11
   Permalink

   Ja som likvidoval auto.Kazde likvidačné miesto v našom meste nedávali nič a ešte trebalo zaplatiť odťah.Ale jedno miesto mi ponúklo 100€ za tonu a tak som ho dobre „predal“. Dotiahnuť som musel ja.Celu administratívu vykonali oni. To je moja skúsenosť.

   Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *